وب هکس

میکروبیولوژی 88 لاهیجان - مروری بر آنزیم آلکالین فسفاتاز...
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :
آلكالین فسفاتاز آنزیمی از دسته هیدرولازها می باشد با نیمه عمر هفت الی ده روز كه تولیدش توسط ژن های مختلفی كد می شود.  این آنزیم فسفاته به این دلیل آلکالین نام گرفته است که در محیط های قلیایی فعالیتش زیاد می شود. در حدود 16ایزو آنزیم الكالن فسفاتاز تا كنون شناسایی شده است که ایزو آنزیم های استخوانی كبدی روده ای و جفتی از مهمترین آنهاست. بیشترین مقدار پلاسمایی این آنزیم توسط اثر ژن موجود بر روی كروموزوم شماره یك ایجاد می شود كه ایزوآنزیم غیراختصاصی نسجی نام دارد و منشا تولید آن كلیه،كبد و استخوان است. تفاوت ایزوآنزیم های مختلف در زنجیره جانبی كربوهیدراتی آنهاست. سه ژن دیگر بر روی كروموزوم شماره دو قرار دارند. دو ژن مسئول تولید ایزوآنزیم های جفتی و روده ای هستند و ژن سوم مسئول تولید ایزوآنزیم سلول زایا یا شبه جفتی است كه ایزوآنزیم اخیر شباهت فیزیكی و آنتی ژنیك زیادی با ایزوآنزیم جفتی دارد.

آلكالین فسفاتاز عمدتا به غشای سلولی متصل است. نقش این آنزیم برداشتن عامل فسفات از استرهای آلی حاوی فسفات و همچنین تسهیل كننده حركت مواد از غشای سلولی است. سلول های كبدی این آنزیم را تولید نموده و سپس آنزیم فوق به سطح كانالیكولار سلول های مذكور متصل می شود. استئوبلاست ها ایزوآنزیم استخوانی را تولید می كنند كه مسئول شكستن پیروفسفات (مهاركننده مینرالیزاسیون استخوانی) است.

سلول های روده ای نیز ایزوآنزیم خاص خود را تولید می كنند كه به دنبال مصرف غذاهای چرب،  میزان آن در روده افزایش می یابد.مكانیسم های مختلفی برای رهایی آلكالین فسفاتاز از سلول ها وجود دارد كه منجر به ایجاد سطوح متغیری از این ماده در پلاسما می شود.

در آسیب های كبدی، سنتز آنزیم زیاد شده و اسیدهای صفراوی قطعاتی از غشای كانالیكولار سلول ها را همراه با آنزیم های متصل به آنها می شكنند كه منجر به افزایش میزان آنزیم در پلاسما می شود. اگر چه در پلاسمای یك فرد طبیعی حضور تنها یك شكل از آنزیم (با منشا كبدی یا استخوانی) مورد انتظار است ولی در آسیب های صفراوی كبد، محصول طبیعی آنزیم و شكل متصل به لیپوپروتئین های غشا (دارای وزن ملكولی بالا) دیده می شود. ایزوآنزیم روده ای به مقدار زیاد در ترشحات دوازدهه وجود دارد و به دنبال صرف غذا مقادیر فراوانی از آن وارد مایع لنفاوی می شود. مقدار چشمگیری از این ایزو آنزیم به صورت آنتی ژن های  ABO به جدار گلبول قرمز متصل می گردد.  نكته جالب توجه این كه به دلیل تفاوت در میزان ترشح ایزوآنزیم روده ای در افراد مختلف، میزان آن در افراد با گروه خونی B و O بالاتر از افراد با گروه خونی  AB و A  است. نكته ی دیگر اینكه زنان باردار دارای گروه خون AB وA  میزان ایزوآنزیم جفتی كمتری نسبت به زنان با گروه های گروه خونی  O و  Bدارند.

نیمه عمر ایزوآنزیم های آلكالین فسفاتاز با یكدیگر متفاوت اند، در نتیجه در موارد افزایش میزان آنزیم در پلاسما لازم است بدانیم كه كدام ایزوآنزیم افزایش یافته تا بتوانیم میزان كلیرانس آن را بررسی كنیم. نیمه عمر ایزوآنزیم های آلكالین فسفاتاز از قرار زیر است: ایزو آنزیم روده ای در حد چند دقیقه، استخوانی یك روز، كبدی سه روز و جفتی هفت روز.

میزان آلكالین فسفاتاز توتال در یك فرد طبیعی از یك روز تا روز دیگر به میزان 5 تا 10 درصد متغیر است.(به جز ایزوآنزیم استخوانی، که میزان تغییرات روزانه 20درصد است)

 • علل افزایش آلکالین فسفاتاز|پرخونی كبد یا كلستاز، هپاتیت، كبد چرب ، بدخیمی های كبد، پانكراتیت انسدادی، منونوكلئوزعفونی، بیماری های انگلی، آسیب های حاد نسج قلب و ریه مانند انفاركتوس میوكارد و ریه ، نارسایی احتقانی قلب، بیماری های استئوبلاستیك استخوان، بیماری پاژه، ریكتز، شكستگی های در حال بهبودی یا درمان، كمبود ویتامین D ،استئوپورز، متاستاز استخوانی، كانسر پروستات ، سمینومای بیضه، پركاری قشر آدرنال، هیپرتیروئیدی ، هیپرپاراتیروئیدی، میلومای متعدد، پلی سیتمی ورا، میلوفیبروز، واكنش لوكموئید، لنفوم هوجكین، بدخیمی های ژنیكولوژیك، آمیلوئیدوز، ساركوئیدوز، نسج گرانولاسیون، بیماری های التهابی روده، سپسیس و آرتریتروماتوئید و ...

 

 • علل کاهش آلکالین فسفاتاز|كمبود روی، ویتامین C ، B6 و اسید فولیك ، كمبود فسفر، كم كاری تیروئید و پارا تیروئید، افزایش مصرف ویتامینD،  بیماری سلیاك، آنمی بدخیم، سوء تغذیه یا مصرف اندك پروتئین (كمبود تولید اسید معده ( و كمبود ایزوآنزیم لكوسیتی در لوسمی میلوسیتی مزمن(CML)، تجویز استروئید ها، داروهای كاهنده چربی خون و هیپر الیمنتاسیون

موارد افزایش یا کاهش کاذب:

 1. مصرف داروهایی از قبیل: قرص های ضد بارداری(OCP)، آلوپورینول، آنتی بیوتیک ها، آزاتیوپرین، ایندومتاسین، ایزونیازید، متوتروکسات، متیل دوپا، نیکوتینیک اسید، فنوتیازین، وراپامیل،کلشی سین، پروبنسید و داروهای  ضد تشنج از جمله فنی توئین (افزایش)
 2. مشتقات آرسنیک، سیانید ها، فلورایدها، نیتروفورانتوئین، اگزالات ها، نمک های روی (کاهش)
 3.  انتقال خون و احیای قلبی- ریوی (کاهش)
 4.  استعمال سیگار و دخانیات (افزایش تا حدود10%)
 5.  یائسگی (افزایش)
 6.  بارداری (افزایش تا 3-2 برابر حد طبیعی)
 7.  ضد انعقاد ها مانند سیترات ،  EDTAو اگزالات (کاهش)
 8.  تجویز داخل وریدی آلبومین (افزایش)
 9.  نگهداری نمونه ها (افزایش)
 • نکته ی مهم: مقدار آلكالین فسفاتاز وابسته به سن و جنس افراد است به طوری كه سطح این آنزیم در دهه اول زندگی افزایش می یابد و 3-4 برابر میزان آن در افراد بالغ طبیعی می رسد. این مقدار تا 20 سالگی كاهش پیدا كرده و در سن 50 سالگی، میزان آنزیم در زنان و مردان یكسان می شود.

روش های اندازه گیری:

 1. استفاده از نیتروفنیل فسفات به عنوان سوبسترا در PH قلیایی (روش مرجع)
 2.  استفاده از حرارت( ایزوآنزیم جفتی پایدارترین و ایزوآنزیم استخوانی حساس ترین ایزو آنزیم نسبت به حرارت هستند.)
 3.  آزمون های مهاری مثل مهار با فنیل آلانین(مهار ایزوآنزیم های جفتی و روده ای) یا لوامیزول(مهار ایزوآنزیم های استخوانی و کبدی)
 4.  الكتروفورز (استات سلولز ، ژل آگارز و ژل پلی آکریل آمید)
 5.  روش های ایمونواسی
 • نکته: الكتروفورز با قدرت تفكیك بالا با استفاده از ژل پلی آكریل آمید، توانایی جداسازی باندهای مختلف ایزوآنزیم های آلكالین فسفاتاز را دارد و دقیق ترین روش محسوب می شود.

 منابع:

 1. کتاب تشخیص و پیگیری بیماری ها به کمک روش های آزمایشگاهی هنری
 2. کتاب تداخلات آزمایشگاهی داروها
نوع مطلب : شیمی، 
برچسب ها : مروری بر آنزیم آلکالین فسفاتاز...،
لینک های مرتبط :
          
1390/10/7
1396/12/4 03:00
وبلاگ شگفت انگیز! ایا شما هیچ پیشنهادی برای تشویق نویسندگان دارید؟
من امیدوارم که به زودی سایت خود را شروع کنم، اما من کمی از همه چیز گم شده ام.
آیا شما با یک پلت فرم رایگان شروع می کنید؟
مانند وردپرس یا برای یک گزینه پرداخت می شود؟ گزینه های زیادی وجود دارد که من کاملا گیج شده ام
.. هر توصیه ای قدردانی آن
1396/06/18 08:46
Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very helpful information particularly the last phase :
) I handle such info a lot. I used to be seeking this certain info for a very lengthy time.
Thank you and good luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic