وب هکس

میکروبیولوژی 88 لاهیجان - خونریزی بعد از زایمان
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :

خونریزی بعد از زایمان یكی از علل عمده مرگ و میر مادران به خصوص در كشورهای در حال توسعه می باشد. شیوع این خونریزی در زایمان طبیعی 2-4 درصد و در سزارین 6 درصد گزارش شده است. آتونی رحم مسئول 75-90 درصد موارد خونریزی بعد از زایمان می باشد كه در صورت عدم انجام اقدامات مناسب در جهت اصلاح آن احتمال مرگ و میر مادر افزایش خواهد یافت.

http://parsine.com/files/fa/news/1388/12/3/14324_818.jpg
مواجهه با خونریزی مهبلی بعد از زایمان كاملاً طبیعی است حتی اگر زایمان سزارین داشته اید به طور متوسط میزان خونی كه در زایمان طبیعی از دست می رود در حدود 500 سی سی است. بعد از سزارین متوسط خونی كه از دست می رود 2 برابر می شود كه حدود 1 لیتر است. بسیاری از پزشكان به منظور به حداقل رساندن خونریزی شدید از طریق سرم مادر اكسی توسین یا تزریق عضلانی متیل ارگونوین انجام می دهند این دارو به منقبض شدن رحم كمك می كند. بعد از زایمان چه طبیعی چه سزارین رحم به منظور بستن رگهای خونی شروع به انقباض و فشردن رگها می كند و در نتیجه خونریزی كاهش می یابد در صورتی كه رحم به طور طبیعی منقبض نشود ممكن است خونریزی شدید اتفاق بیافتد.

خونریزی بعد از زایمان Postpartum Hemorrhage (PPH):
خونریزی بعد از زایمان در نتیجه خونریزی بیش از حد از محل لانه گزینی جفت، تروما دستگاه تناسلی و ساختمانهای مجاور و یا هر دو رخ می دهد كه به دو. صورت است:

•    خونریزی زود رس بعد از زایمان (Early PPH):
خونریزی بیش از 500 سی سی در 24 ساعت اول بعد از زایمان را خونریزی زودرس بعد از زایمان (Early PPH) گویند.
شایع ترین علل خونریزی زودرس بعد از زایمان:
1-    آتونی رحم
2-    پارگی واژن و سرویكس

•    خونریزی دیر رس بعد از زایمان (Late PPH):
خونریزی بعد از 24 ساعت اول بعد از زایمان را خونریزی دیر رس زایمان (Late PPH) گویند.
تشخیص افتراقی مهم PPH دیر رس:
1-    جمع نشدن خوب محل جفت
2-    باقی ماندن تكه ای از بافت جفت در رحم
3-    پولیپ جفتی
برای درمان خونریزی تأخیری بعد از زایمان كورتاژ سریع ضرورت دارد.

ویژگی بالینی:
در صورتی كه فوندوس به حد كافی در دوره بعد از زایمان كنترل نشده است خون از واژن خارج نشود و به جای آن در حفره رحم تجمع پیدا كند بنابراین ممكن است 1000 میلی لیتر خون یا بیشتر حفره رحم را متسع كند و در همین حال در اثر عدم توجه رحم بزرگ شناسائی نشود و یا به اشتباه ورقه ای از چربی شكم به جای رحم ماساژ داده شود. بنابراین وظیفه مراقبت از رحم در دوره بعد از زایمان نباید به افراد بی تجربه واگذار شود.

آتونی رحم:
نا توانی رحم در انقباض مناسب به دنبال زایمان از علل شایع خونریزی زایمانی است.

در بسیاری از موارد آتونی رحم بخوبی در سیر زایمان قابل پیش بینی است. به عنوان مثال رحمی كه بیش از حد متسع است بعد از زایمان در معرض خطر بالای هیپوتونی قرار دارد.

بنابراین زنان دارای جنین درشت یا حاملگی چند قلو و یا زنان مبتلا به هیدرامینوس مستعد خونریزی ناشی از آتونی رحم هستند. همچنین زنانی كه در آنان لیبر با فعالیت رحمی بسیار شدید یا تقریباً غیر مؤثر همراه است احتمالاً در اثر آتونی حمی بعد از زایمان به خونریزی شدید مبتلا می شوند.

به طور مشابه در لیبرهائی كه توسط اكسی توسین آغاز یا تحریك می شوند احتمال خونریزی و آتونی رحم بعد از زایمان افزایش می یابد. ممكن است در زنانی كه پاریته بالائی دارند خطر آتونی رحم افزایش یدا كند.

تشخیص:   
افتراق خونریزی ناشی از آتونی رحم و خونریزی ناشی از پارگی ها به طور نسبی بر اساس عوامل خطر زمینه ساز و وضعیت رحم صورت می گیرد. اگر خونریزی علیرغم وجود رحم سفت و كاملاً منقبض ادامه پیدا كند به احتمال زیاد ناشی از پارگی است. وجود خون روشن نیز بر پارگی دلالت دارد. به منظور كسب اطمینان از نقش پارگی به عنوان علت خونریزی مشاهده دقیق واژن و سرویكس و رحم ضرورت دارد.

همیشه بلافاصله بعد زایمان جفت باید با لمس فوندوس رحم اطمینان حاصل شود كه رحم به خوبی منقبض است اگر رحم سفت نباشد ماساژ شدید ضرورت می یابد. در اكثر موارد تزریق داخل وریدی 20 واحد اكسی توسین در 1000 میلی لیتر محلول رینگر لاكتات یا نرمال سالین با سرعت تقریباً 10 میلی لیتر در دقیقه و به طور همزمان ماساژ كارآمد و اثر بخش در انقباض رحم موثر واقع می شود. اكسی توسین نباید به صورت دوز رقیق نشده تجویز شود چون ممكن است در پی آن هیپوتا نسیون شدید یا آریتمی قلبی به وجود آید.

اكسی توسین تنها داروئی است كه هم جنبه پیشگیری دارد و هم عارضه جدی بدنبال مصرف آن مشاهده نشده است. اگر انفوزیون سریع اكسی توسین مؤثر واقع نشود متیل اورگونوین به مقدار 2/0 میلی گرم به صورت داخل عضلانی یا داخل وریدی تجویز می شود این دارو ممكن است انقباض كافی رحم را برای كنترل خونریزی تحریك كند. متیل اورگونوین باعث افزایش فشار خون می شود و در افراد مبتلا به فشار خون بالا منع مصرف دارد.

پروستاگلاندین ها:
پروستاگلاندین ها F2α دوز اولیه توصیه شده 250 میكرو گرم (25/0 میلی گرم) است كه به صورت داخل عضلانی تجویز می شود و در صورت نیاز هر 15-90 دقیقه یكبار تا حداكثر 8 دوز تكرار می شود. اما این دارو گران قیمت است و در همه جا در دسترس نیست و تجویز آن در افراد مبتلا به آسم و BP بالا خطرناك است. تقریباً در 20 درصد زنان كاربوپروست F2α)) سبب عوارض جانبی می شود كه به ترتیب شیوع عبارتند از اسهال، هیپرتانسیون، استفراغ، تب، گر گرفتگی، تاكی كاردی می باشد.

اخیراً در درمان آتونی رحم از شیاف های ركتال 20 میلی گرمی پروستاگلاندین E2 استفاده شده است كه ممكن است سبب هیپوتانسیون گردد.

گزارش ها چنین عنوان شده است كه میزوپروستول (Cytotec) در درمان آتونی رحم مؤثر باشد. تجویز اكسی توسین و فراورده های ارگوت در مرحله سوم لیبر در پیشگیری بعد از زایمان مؤثرتر از میزوپروستول بوده است.

خونریزی های مقاوم به داروهای اكسی توسیك:
تداوم خونریزی بعد از تجویز دوزهای متعدد داروهای اكسی توسیك ممكن است ناشی از پارگی های تشخیص داده نشده مجرای تناسلی باشد.
اگر خونریزی پا برجا بماند نباید زمان برای انجام كارهای بی هدف به منظور كنترل خونریزی صرف شود بلكه باید بلافاصله اداره بیمار به شرح زیر آغاز شود:

1-    اعمال فشار دو دستی بر رحم: این تكنیك ماساژ ساده دیواره خلفی رحم با دستی كه بر روی شكم قرار دارد و ماساژ دیواره قدامی رحم با استفاده از مشت دیگری كه از واژن داخل شده است را شامل می شود. این روش اكثر خونریزی ها را كنترل می كند.
2-    درخواست كمك كنیم.
3-    كاتتر داخل وریدی كه بتوانیم همزمان با تجویز خون به تجویز كریستالوئید و اكسی توسین نیز ادامه دهیم.
4-    ترانسفوزیون خون را شروع كنیم.
5-    حفره رحم را با دست برای یافتن اجزا باقیمانده جفت یا پارگی ها جستجو كنیم.
6-    سرویكس و واژن را بعد از اینكه به خوبی در معرض دید قرار گرفتند به طور كامل مشاهده كنیم.
7-    از یك كاتتر فولی برای پایش برون ده ادراری استفاده كنیم.

اگر آتونی بهبود ناپذیر بود ممكن است انجام هیستركتومی برای حفظ جان بیمار ضروری باشد. همچنین بستن شریان رحمی، بستن شر یان ایلیاك داخلی، استفاده از بخیه های فشاری رحم و یا آمبولیزاسیون آنژیوگرافیك ممكن است مفید واقع شوند.

خونریزی مرحله سوم:
در مرحله سوم به علت جداشدگی نسبی و گذرای جفت درجاتی از خونریزی غیر قابل اجتناب است با پیشرفت جداشدگی جفت ممكن است خون از محل لانه گزینی بلافاصله وارد واژن شود (مكانیسم Duncan) و یا تا خروج جفت و پرده پنهان شود (مكانیسم Shultze).

اگر هرگونه خونریزی خارجی در مرحله سوم وجود داشته باشد رحم در صورت عدم دستیابی به انقباض سفت باید ماساژ داده شود اگر نشانه های جداشدگی جفت پدیدار شوند از طریق اعمال فشار دستی بر فوندوس اقدام به خارج سازی جفت شود. نزول جفت با شل شدن بند ناف مشخص می شود. در صورت تداوم خونریزی خارج كردن جفت با دست ضرورت می یابد.
خارج كردن جفت از طریق كشیدن بند ناف به ویژه در صورت آتونیك بودن رحم ممكن است سبب وارونگی رحم شود. وارونگی شدگی كامل رحم بعد از زایمان نوزاد تقریباً همیشه نتیجه اعمال كشش شدید بر بند نافی است كه به جفت مستقر در فوندوس چسبیده است. عاملی كه در وارونه شدگی رحم نقش دارد بند نافی است كه محكم به جفت چسبیده است و به آسانی از آن جدا نمی شود. در اكثر موارد وارونگی شدگی رحم با خونریزی فوری همراه است و بدون درمان فوری ممكن است كشنده باشد.

آتونی رحم به دنبال پارگی های دستگاه تناسلی:


پارگی های پرینه:
این پارگی اغلب به صورت عمقی به بافت های زیرین گسترش می یابند  و ممكن است منجر به خونریزی قابل توجهی شوند كه معمولاً با بخیه های مناسب كنترل می شود.

آسیبهای سرویكس:
در بیش از نیمی از زایمان های واژینال سرویكس پاره می شود. بدنبال چرخش های دشوار با انواع فورسپس و یا زایمان هایی كه در آنها علیرغم دیلاتاسیون نا كامل سرویكس لبه های فورسپس بر روی سرویكس قرار داده شده اند.

در مواردی كه خونریزی شدیدی در طی مرحله سوم لیبر و پس از آن وجود دارد به ویژه اگر رحم به طور كامل منقبض شده باشد همیشه باید احتمال پارگی عمقی سرویكس مطرح شود. معاینه كامل ضروری است.

    در موارد نادر به دنبال خونریزی شدید در هنگام زایمان و یا اوایل دوره بعد از زایمان نارسائی هیپوفیز و یا سندرم شیهان ایجاد می شود. موارد كلاسیك سندرم شیهان با ناتوانی در شیردهی، آمنوره، آتروفی پستان ها، از بین رفتن موهای عانه و زیر بغل، هیپوتیروئیدی و نارسائی قشر فوق كلیه مشخص می شوند. پاتوژنز دقیق این سندرم به خوبی شناخته نشده است. چنین اختلالات آندوكرین در اثر زنانی كه دچار خونریزی شدید شده اند به وجود نمی آید.


مقایسه دو رژیم با دوز بالا و دوز پائین اكسی توسین در پیشگیری از آتونی رحم:
روش بررسی:
این مطالعه به شیوه كارآزمائی بالینی بر روی 566 نفر از زنان باردار مراجعه كننده جهت زایمان طبیعی و سزارین به بیمارستان شهید صدوقی و محبیان یزد انجام شد و افراد مورد مطالعه به صورت تصادفی به 2 گروه تقسیم شدند. به گروه اول 20 واحد و به گروه دوم 100 واحد اكسی توسین در 500 میلی لیتر سرم رینگر یك دقیقه بعد از خروج كامل جنین به مدت نیم ساعت انفوزیون شد و میزان خونریزی، انقباض رحمی، فشار خون، نیاز به تزریق خون و میزان هماتوكریت بیمار در مرحله سوم و چهارم زایمان ثبت گردید. نتایج در گروه با دوز پائین 16 مورد آتونی و در گروه با دوز بالا 2 مورد آتونی رحم مشاهده گردید. میزان نیاز به برداشتن جفت با دست در گروه با دوز پائین 10 مورد و در گروه با دوز بالا 1 مورد گزارش شده است. همچنین میزان هماتوكریت با دوز پائین از گروه با دوز بالا كاهش بیشتری داشت اما افت فشار خون در گروه با دوز پائین نسبت به گروه با دوز بالا بیشتر بود.نتیجه گیری:
انفوزیون دوز بالای اكسی توسین به مدت 30 دقیقه بعد از زایمان سبب كاهش میزان آتونی، كاهش نیاز به برداشتن جفت با دست و كاهش افت هماتوكریت در خونریزی بعد از زایمان
می گردد.
نوع مطلب : بیماری، 
برچسب ها : خونریزی بعد از زایمان،
لینک های مرتبط :
          
1391/01/22
1397/02/17 08:49
Thanks for finally talking about >میکروبیولوژی 88 لاهیجان - خونریزی بعد از
زایمان <Loved it!
1397/02/10 11:43
Having read this I thought it was extremely
enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together.

I once again find myself spending way too much time both reading and commenting.
But so what, it was still worth it!
1396/06/16 08:43
Amazing things here. I'm very satisfied to look your article.
Thank you so much and I'm taking a look forward to touch you.

Will you please drop me a e-mail?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic