وب هکس

میکروبیولوژی 88 لاهیجان - همه چیز در مورد کورینه باکتریومها
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :


کورینه باکتریوم پسودوتوبرکلوزیس:

سل ناقص ایجاد کرده – تولید کننده اگزوتوکسین است –بوسیله کورینه فاژ بتا می تواند سم دیفتری تولید کند .

کورینه باکتروم پسودوتوبرکلوزیس و کورینه باکتریوم اولسرانس فقط سم تولید می کنند.

فقط مخصوص اسب و گاو و گوسفند و حیوانات خونگرم است وانسان میزبان تصادفی است.لنفانژیت (تورم غدد لنفاوی بصورت ادم وزخم ایجاد می کند)
K .گرزوزیس :

جز فلو نرمال پوست انسان است بنابراین بیماریزای انسان است . در افراد نقص ایمنی می تواند عفونت جلدی وپوستی ایجاد کند – باعث اندوکاردیت نیز می شود.

K. پسودو دیفتریتیکوم :

فلور نرمال پوست در افرادسالم ودر انسان می تواند اندوکاردیت ایجاد کند.

K.بوویس:

جز باکتری هایی است که بصورت موقتی در این گروه قرار دارند وبیماریزای حیوانات هستند-چربی دوست- در گاو موجب ورم پستان می شود ودر انسان موجب عفونت خون وCNS می شود. در افرادیکه شانت سیستم عصبی مرکزی دارند می تواند منجر به بیماریهای کلیوی گردد.

K . مینوتیسمیوم :

جز باکتری هایی است که جز قارچ های سطحی نیز می باشد و عامل اریتراسماست- در خوابگاهها واستخرهای آب وجود دارد و بصورت لکه در قسمت های چین دار پوست مانند زیر بغل و کشاله ران ایجاد می شود.

K .همولیتیکوم :

امروزه به آن آرکانو باکتریم همولیتیکوم گفته می شود –جز فلور نرمال پوست و نازوفارنس می باشدو موجب فارنژیت می شود که در سنین جوانان یعنی 15-40 سال می باشد – در صورتیکه استرپ A بیشتر زیر 5 سال و سنین بالا را در گیر می کند .

K .اکوئی :

امروزه آن را به اسم ردوکوک اکوئی می شناسیم چون در اسب وجود دارد ومیزبان اصلی آن اسب است. اما در خوک و گاو نیز وجود دارد . انسان میزبان نهایی نیست اما می تواند در انسان اندوکاردیت ایجاد کند.

شدیدا" اسید فست است و به اسید مقاوم است و برای آن از رنگ آمیزی ذیل – نلسون استفاده می شود.

K . گروه جیکیوم یا(j-k):

درنواحی چین دار بدن وجود دارد . اهمیت در افراد بستری در بیمارستان مخصوصا" آنهایی که نوتروپنی دارند و یا آنتی بیوتیک های وسیع الطیف استفاده می کنند برای زمان طولانی رخ می دهد.

اهمیت از این نظر است که به اکثریت آنتی بیوتیک ها مقاوم است (غیر از ونکومایسین)- چربی دوست است و باید در محیط کشت آنها چربی وجود داشته باشد .

K . اوره آ لیتیکوم یا k گروه D2 :

دقیقا" از نظر خصوصیات مشابه K گروهJ-K است ولی تفاوت آنها در این است که این گروه شدیدا" اوره آز + است و عفونتهای ادراری ایجاد می کند.

بیماریزایی و بخش اپیدمیولوژی :

بیماری دیفتری بیشتر مختص انسان است و بیشتر تنفسی است و از طریق استنشاق قطرات تنفسی منتقل می شود. دیفتری پوستی نیز وجود دارد که از طریق تماس پوستی منتقل می شود و سرعت انتشارآن سریع تر است وهمچنین شدیدتر. این نوع تنفسی بیشتر در جوامع غربی شیوع دارد ولی نوع پوستی آن بیشتر در مناطق حاره ای (افریقا) است.بیماری مختص انسان ومخزن ان نیز انسان است .دوره کمون بیماری 1-7 روز است وطی یک هفته باکتری تهاجم می کند تا زمانیکه تولید سم کرده و لوزه ها – نایژه ها – نازوفارنکس – حنجره و... را درگیر می کند ونسبت به زمان قدیم به علت ایمونیزاسیون فعال با واکسن های سه گانه از میزان آن کاسته شده است .

پس از تکثیر باکتری بر سلولهای غشای مخاطی (سلولهای اپی تلیال ) اثر می گذارد و واکنش بدن نسبت به آن ترشح یک لایه شفاف فیبرین است . در مرحله بعد پس از رشد بر روی سلولهای اپی تلیال مرگ را در پی خواهد داشت .لایه فیبرین که در ابتدا قطعه قطعه است به یک لایه فیبروزی که همان غشای کاذب - خاکستری رنگ – چرمی شکل (مهمترین ویژگی دیفتریا)تبدیل می شود .

دراین غشای کاذب چرمی شکل سلولهای اپیتلیال – سلولهای میزبان وگلبول های سفید مانند لنفوسیت ها – نوتروفیل ها – گلبولهای قرمزو... دیده می شوند. باکتری از ناحیه دستگاه تنفسی فوقانی خارج نمی شود اما سم آن می تواند از طریق خون به اندام های مختلف برود.

علایم بالینی

1) اگر باکتری فقط در ناحیه دستگاه تنفس فوقانی باشد تب – بی حالی و سستی ایجاد می کند مانند آنفولانزای خفیف .مهمترین علامت آن (bull neck) یا گردن گاوی یا تورم غدد لنفاوی ناحیه گردن می باشد.

2) اگر به قسمت های پایین تر مانند نایژه ها و حنجره منتقل شود منجر به قطع تنفس شده که در این شرایط نیازمند تراکئوستومی است.بیشترین فرم از دیفتری فرم تنفسی آن است.

دیفتری جلدی: زخم در ناحیه پوست و رشد باکتری در آن ناحیه وایجاد غشای کاذب و ایجاد زخم مزمن منتشر شونده وهمچنین ملتحمه چشم وگوش وواژن زنان را هم می تواند درگیر کند که بسیار نادر است.

شیوع دیفتری جلدی در فصل زمستان بیشتر است زیرا در این فصل به علت تراکم وازدحام امکان انتقال آن بیشتر است .

این باکتری عوارض عصبی هم ایجاد می کند.

دو هفته پس از اولین علائم بالینی دیفتری 20% از کسانی که دیفتری دارند مبتلا به عوارض قلبی (میوکاردیت ) می شوند که در این صورت خون بدرستی پمپاژ نشده و در صورت عدم درمان تا 50% موارد منجر به مرگ می شود و 3-4 هفته پس از علائم عوارض عصبی شروع شده ومنجر به فلج کام نرم می شود . این افراد در بلع مشکل داشته – مایعات ازبینی شان خارج شده ومنجر به فلج شل اندام ها ی تحتانی می شود.

عوارض دیفتری :

در هفته دوم :اختلال در میوکاردیت -50 % مرگ

در هفته های 3-4 : عوارض عصبی – ضعف عضلانی –فلج کام نرم

درمان :

اصل درمان با آنتی توکسین است چون باکتری خود وارد خون نشده وتنها سم آن است که وارد خون می گردد. آنتی توکسین ضد جز B می باشد وبر جز A هیچ اثری ندارد. مصرف زمانی صورت می گیرد که گیرنده وافکتور به هم وصل نشده اند ولی در صورت برقراری اتصال دیگر آنتی توکسین عمل نمی کند.

آنتی توکسین ها از اسب تهیه شده اند پس باید از نظر ایجاد آلرژی در انسان مورد بررسی قرار گیرند.

در درجه دوماهمیت ا زآنتی بیوتیک ها استفاده می شود.آتی بیوتیک استفاده شده پنی سیلین است که در صورت حساس بودن فرد از اریترومایسین استفاده می شود .1-15% افراد ناقل مزمن اند.

تشخیص دیفتری:

1) نمونه برداری ک با استفاده از سواب از غشای کاذب

2) کشت بر روی محیط کشت لوفلر یا رنگ آمیزی گرم یا آلبرت

3) کشت روی محیط تلوریت پتاسیم :کلنی سیاه رنگ ایجاد می کند و فقط گراویس آن روی محیط starch رشد می کند.

4) کشت بر روی محیط بلاد آگار

همواره با دیفتری جلدی استرپA واستاف اورئوس نیز وجود دارند که در عفونت های چرکی نقش دارند.

مکانیسم عمل سم دیفتریه مشابه اگزوتوکسین A از سودوموناس ائروژینوزا می باشد.

کورینه باکتریوم بیش از 16 گونه دارد که بیشتر ساپروفیت اند و بصورت فرصت طلب می تواند موجب بیماری شود.

کورینه باکتریوم پسودوتوبرکلوزیس: سل ناقص ایجاد کرده – تولید کننده اگزوتوکسین است و به وسیله کورینه فاز بتا می تواند سم دیفتری ایحاد کند.

کورینه باکتریوم پسودوتوبرکلوزیس و کورینه باکتریوم اولسرانس فقط سم تولید می کنند.

فقط مخصوص اسب- گاو- گوسفند وحیوانات خونگرم است وانسان بصورت تصادفی درگیر می شود :لنفانژیت (تورم غدد لنفاوی بصورت ادم وزخم )

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها : همه چیز در مورد کورینه باکتریومها،
لینک های مرتبط :
          
1392/01/19
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو