وب هکس

میکروبیولوژی 88 لاهیجان - لامپری(Lamprey) :
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :
نمونه ای از دهان گردان Cyclostoma متعلق به رده ی بی فکان Agnatha  است .
اسم علمی این جانورPetromyzon marinus است .جانورانی اند بدون آروراه با دهان گرد که زندگی آن ها عمدتا در دریا ها است . از نظر ظاهری دارای بدن استوانه ای هستند و مار مانند به نظر می رسند .باله های زوج در این جانوران وجود ندارد .اکثرا زندگی انگلی دارند و از نظرخصوصیاتی همانند سیستم شنوایی ، بویایی ،عصبی و جنسی نسبت به رده های بعدی مشخصا پست تر هستند .
مار ماهی لجنی که اسم عمومی لامپری دریایی است بین 70cm تا 1m طول دارد . باله پشتی به صورت یک زوج مشاهده می شود و دومین باله پشتی به باله دمی جوش خورده .
نوستریل یا منفذ خارجی بینی به صورت منفرد است که در انتها مسدود می باشد . چشم ها به صورت یک جفت بدون پلک مشاهده می شوند . شکافهای آبششی به تعداد هفت جفت دردو سمت بدن پراکنده اند ، پوست فاقد فلس بوده و دارای غدد مخاطی متعدد است . ترشحات این غدد باعث لزج شدن پوست شده و اصطکاک با آب را به حد اقل می رساند .
با توجه به این که لامپری انگل بوده و از خون ماهی ها و لاک پشت های دریایی تغذیه می کند دارای ویژگی های خاصی در ناحیه دهانی است . اطراف دهان حلقه ای بنام فیمبری است که همانند بادکش عمل نموده و اتصال انگل به میزبان را فراهم می آورد . در بخش های مختلف فیمبری زوائدحسی بنام سیری وجود دارد .
در مرکز قیف دهانی حفره ی دهان واقع شده و درون آن زبانی قرار دارد که مجهز به دندان است . در حد فاصل حفره ی دهانی و فیمبری چندین دندان شاخی واقع شده و در بدن میزبان فرو رفته و انتقال خون را آسان تر میکند . ضمن اینکه صفحات دندانی مستقر در این ناحیه باعث شکافتن پوست میزبان و جاری شدن خون میشود .
لامپری بالغ در دریا ها به سر میبرد و سه تا چهار سال طول عمرش است . در طی این مدت با خون خواری از میزبان رشد و نمو می کند و هنگامی که به میزبان می چسبد پس از برش پوست و جاری شدن خون با جلو و عقب بردن زبان جریان خون را دائمی کرده و با مکش خون آن را وارد دستگاه گوارش می کند . علاوه بر این از عمق دهان انگل ، آنزیم ضد انعقادی آنتی کواگولانت ترشح شده و به جاری شدن خون کمک می کند . در طی مدت خونخواری جانور انگل حرکتی هم است .
هنگامی که رشد جانور به حد اکثر رسید و گنادهایش کاملا شکل گرفت به منظور تولید مثل دریا را به سمت آب
شیرین ترک گفته و مهاجرتی طولانی را آغاز می کند . با رسیدن به رودخانه ، نمونه نر شروع به لانه سازی می کند ،بدین منظور ذرات شن کف را به هم می چسباند و فضایی را جهت آزاد سازی سلول های جنسی تدارک می بیند .پس از کامل شدن ، لامپری نر و ماده در این لانه سلول های جنسی را آزاد کرده و لقاح به صورت خارجی صورت میگیرد . تخم های لقاح یافته تبدیل به لاروی شفاف به نام Ammocoet می شود . این لارو ویژگی های خاصی دارد که کاملا با نمونه بالغ متفاوت است . تفاوتهایی  شامل : الف بر خلاف نمونه بالغ که بدن تیره ای دارد ، شفاف است .ب- جانوی کور است . ج- بجای زندگی انگلی دارای زندگی آزاد است و از طریق فیلتر کردن آب و به دام انداختن پلانکتون ها تغذیه می کند بنا براین میکرو فاگوس است . د- فاقد قیف دهانی بوده و دهان مجهز به دو لب است . ه-شب فعال Noturn است . و- لارو تحرک بسیار ناچیزی داشته و در لانه های U شکل که از چسباندن دانه های شن به وجود آمده به سر می برد .همزمان با رشد ، لانه ی قبلی به دلیل کوچکی ترک می شود و لانه جدید ساخته میشود .
طول عمر مرحله لاروی بین سه تا هفت سال خواهد بود . بعد از این مدت نمونه دچار متاموفوز ( دگردیسی) می شود و تغییرات اساسی در بدنش به وجود می آید از جمله رژیم غذایی از میکروفاژی به خون خواری ، سیستم دهانی به قیف دهانی و حالت Nocturn به حالت Diurn ( روز فعال ) تبدیل میشود .
چشم ها در مرحله لاروی توسط پوست ضخیمی احاطه شده اند و با تحلیل رفتن این پوست به تدریج فعال میشوند.
بدن شفاف ، به رنگ سبز تیره تغییر می یابد و باله ی پشتی منفرد مرحله ی لاروی ، به دو قسمت تبدیل میشود .
همراه با این تغییرات ، تغییراتی اساسی نیزدر اندام های داخلی به وجود می آید و در طی این تغییرات مهاجرت نمونه از آب شیرین به دریا صورت می گیرد ، این تغییرات در دریا کامل شده و نمونه چرخه ی زندگی را تا تولید مثل ادامه میدهد .

 

 

لامپری:                                                                  

مهمترین خا نواده آن لامپری ها وهگ فیش ها متعلق به فوق رده بی فکان هستند و جزء ماهیان حقیقی محسوب نمی شوند .ولی چون که جزء مهره داران هستند و همچنین آبزی اند و در محیط های آبی همراه با گله های ماهیان زیست می کنند حتی با خود ماهیان مهاجرت هایی به رودخانه دارند ؛ دانشمندان آنها را در یک فوق رده جدا گانه ای قبل از سایر ماهیان بررسی می کنند . دهان گردان چون باله های زوج ندارند و نیز فاقد آرواره اند بهمین دلیل جزء ماهیان محسوب نمی شوند  .                                                                                          .

خصوصیات مشترکی دارند . مثل ؛ ماری شکل بودن بدن، فقدان فک وآرواره ؛ فقدان باله های زوج و کمربند های نگهداری آنها دارای اسکلت غضروفی اند ولی جزء  ماهیان غضروفی محسوب نمی شوند                                           

 

 

 مهمترین خصوصیات راسته هگ فیش ها                                :                                                                                               

مهمترین خصوصیات ظا هری این راسته دارا بودن سه سبیلک در اطراف دهان بعنوان اندام حسی است . دارا بودن یک سوراخ بینی که با حلق ارتباط دارد مجرا دهان درسطح شکمی دارای زبان و چهار ردیف دندان با پوشش کراتینی است که این داندانها در مقابل هم اند و دارای یک صفحه غضروفی داندانی هستند که شبیه فک عمل می کنند و قطعات ماهیان مرده را می توانند جدا کنند. طول بدن ماهیان این راسته 30-20سانتی متر و البته دربعضی از گونه ها تا 70-60 سانتی مترهم می رسد . در دو طرف بد نشان 1 تا 14جفت سوراخ آبششی وجود دارد وتعدادی هم سوراخ در سر دارند که بعنوان غدد بویا یی عمل می کنند . در حدود 35- 30 گونه ازهگ فیش ها شناسایی شده است که همگی دریا زی اند.اکثر آنها در آبهای عمیق باعمق بیش از 25متر و دمای کمتر از 13درجه سانتی گراد زیست می کنند ؛منطقه زیستی آنها دارای بستری نرم و برای تغذیه در داخل بسترنرم بدنبال بی مهرگان و نرم تنان و آنانی که بافت بدنی نرم دارند هستند .گرچه آنها از بی مهرگان کف دریا تغذیه می کنند بهمین دلیل به آنها مهمترین رفتگران کف دریا گفته می شود ؛ تا کنون این ماهیان را در معده ماهیان شکارچی پیدا نکرده اند . مهمترین واصلی ترین مکانیسم دفاعی آنها ترشح موکوس فراوان و خیلی سریع است و تمام بدن را از موکوس می پوشانند . جنس ها ی ماده در حدود 30-20عددتخمک نسبتا بزرگ به قطر 3- 2سانتی مترمی گذارد . این تخمکها دارای قلاب کوچک در انتها هستند ؛ که جهت چسبیدن به بستر واجسام دیگر بکار می رود . وقتی که لاروها از تخم خارج شدند شبیه به والدین هستند ولی در اندازه کوچکی اند ودر دوران رشدبا تغییرجزئی شبیه به والدین می شود و بر خلاف لامپری ها فا قد دگردیسی هستند.                      

مهمترین خصوصیات راسته  لامپری ها   :

بجای اینکه تصورشود که بعضی ازگونه های این راسته بصورت انگل ظاهر می شوند و زندگی انگلی دارند تصور بر این است که تمام گونه های این راسته زندگی انگلی دارند. ولی درحقیقت اینگونه نیست و گونه های هستند که زندگی آزاد دارند وحتی در بعضی ممالک ارزش غذایی دارد . از لحاظ مطا لعات فیزیولوژیک مخصوصا روی سیستم عصبی آن ارزش علمی دارند . از مهمترین خصوصیات آنها دارابودن صفحات دهانی (اورال دبیسک ) است که از تعدادی صفحات دندانی تشکیل وپوشیده شده که از فرم و شکل داندانها و نحوه قرار گرفتن آنها و طراحی که در صفحه دها نی ؛ دندانها ایجاد می کند گونه ها ی لامپری را می توان شنا سایی کرد. از همین دندانها برای خراشیدن و کندن بافتهای بدن ماهی ویا آبزی دیگر (درگونه های انگلی ) استفاده می کند و از طریق حالت رفت وبرگشتی که توسط ماهیچه های دهانی و زبان ایجاد می کند گوشت و خون را می مکند .لارو لامپری شکل برگ وبنام (آموست ) درزیر لایه های شن قرار می گیرد ؛ ازدتریتها و جلبکها تغذیه می کند . چشمها در زیرپوست نازک در ناحیه سر قرار گرفته ودر حقیقت اندامهای حساس به نور در ناحیه دمی آنها قرار گرفته است . همه لامپری ها فاقد باله مخرجی اند ولی بعضی از گونه ها در موقع تولید مثل ؛ باله مخرجی کا ذبی در آنها ایجاد می شود . بیش از 40 گونه از لامپری در4 منطقه معتدله نیمکره جنوبی و آ مریکای جنوبی؛ نیوزیلند و استرالیا شناسایی شده اند . اغلب لامپری ها بعد از تولید مثل می میرند                                                                                              مار ماهی دهان گرد دریای خزر                                                      

فصل تولید مثل ( اواخراسفند تا بهار) مهاجرت می کند . دو باله پوشتی دارند؛ چشمها در اندزه بالغ کا ملا مشخص و فاقد سبیلک اند . دندانها بر روی صفحه دهانی که به شکل قیف است وجود دارد . دندانها مدور ویا به اصطلاح کند است . یک دندان در ناحیه آرواره بالایی؛ پنج دندان درقسمت آرواره پا یینی و حدود چهاردندان در هر ناحیه دوطرف قراردارد . دندانهای فرعی دیگری هم در اطرافشان وجود دارد .این گونه از دترینها و جلبکهای کف بستر تغذیه می کند. در لامپری ها اندازه دو باله پشتی در فصل تولید مثل افزایش می یابد و فاصله دو باله از هم کم می شود طول متوسط جنس های ماده بیش ازنرهاست . نمونه بالغ چیزی حدود 410 350 میلی مترطول دارد . باله های پشتی جنس نردر زمان تولید مثل بهم نزدیکتراند ویک زائده درزمان تولید مثل در جنس نر تولید می شود .                                                                   

پراکنش :

در ایران در رودخانه های شمال کشور مثل گرگانرود؛ تجن ؛بابل رود ؛تالار قا ئمشهرو .... . این ماهی مهاجرت می کند. در فصل مهاجرت با تو جه  به دمای آب در رودخانه های شرقی مهاجرترشروع می شود. وعامل موئثردر مهاجرت دمای آب است ؛ یعنی در گرگانرود مهاجرت زودتر از تجن آغاز می شود .دراسفند ماه در گرگانرود مهاجرت لامپری شروع می شود وتا سرشاخه های رودخانه جایی که بستر شنی ریزهای داشته باشد ادامه دارد و بعد از تخمرزی لامپری می میرد . ماهیانی هستند که در بستر رودخانه زندگی می کنند جا ئیکه سرعت آب 6/04/0متربر ثانیه می باشد. نمونه های نا بالغ در لابه لای سنگها زیست می کنند . آموست ها در داخل بستر ماسه ای و گل ولای جایی که عمق آب  80- 35 سانتی متر ومعمولا در مکانهایی که دارای گیاهان آبزی باشد مها جرت می کند .                                                                                

 مهاجرت در لامپری                                                       

 

1) ماهی بالغ وقتی به سن تخمریزی برسد به رودخانه مهاجرت می کند . سه مرحله بعدی مربوط به لاروهاست .                                       

2) آموست برای تغذیه از بالای رودخانه به قسمت های میانی مهاجرت می کند .                                                                                  

3) بعد از مدتی که ریشه کرد بعلت تغذیه به قسمتهای مصبی مهاجرت می کند و تغذیه ورشد می کند .                                                           

4) آخرین مرحله مهاجرت ؛ مهاجرت از منطقه مصبی به دریاست .                                                                                                    

دمای شروع مهاجرت در لامپری  11- 6 سانتی گراد است . لامپری اکثرا در شبها مهاجرت می کنند و روزها درلابه لای سنگها استراحت می کند . در شبهای کاملا تاریک وابری در قسمتهای بالای آب حرکت می کند و در شبهای مهتابی نزدیک به بستر حدکت می کند از این امر در صید لامپری زیاد استفاده می شود . در ایران مصرف غذایی ندارد ودر بعضی از کشورها مثل روسیه مورد مصرف قرار می گیرد .                                 

تغذیه در لامپری ها : 

آموست ها بیشتر از دیاتومه ها ودتریت ها تغذیه می کنند. لامپری بالغ در زمان مهاجرت در رودخانه تغذیه نمی کند . در دریا کاملا مشخص نیست که از چه تغذیه می کنند ولی گفته می شود که از جلبکها وگیاهان دریایی تغذیه می کنند . عده ای معتقد اند که از لاشه ماهیان یا آبزیان دیگر حتی سخت پوستان و بی مهرگان تغذیه می کند علت این اعتقاد وجود انگل درمحوطه شکمی ماهی است . طول عمر ماهی کمتر از 5 سال است . تعداد نرها در جمعیت های مورد بررسی درصد بالاتری دارد( 53%- 63%) . هم آوری مطلق آن 33000- 2000عدد تخمک بسیارریز است که فاقد قلاب در انتها می باشد . نمونه های بالغ طولی در حدود 410 350 میلی متر دارند . مثل سایر ماهیان در همسالهایشان جنس ماده طول ووزن بیشتری دارد .       

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/02/11
1398/04/1 04:00

Very good content. Regards!
cialis generic tadalafil buy cialis name brand cheap look here cialis order on line precios cialis peru cialis ahumada cialis price thailand cialis 20mg preis cf female cialis no prescription cialis generico online cialis generico postepay
1398/03/28 09:58

Nicely put. Appreciate it.
we recommend cialis info we recommend cheapest cialis cialis ahumada fast cialis online cialis arginine interactio legalidad de comprar cialis cialis online cialis authentique suisse cialis sicuro in linea acquisto online cialis
1398/03/27 18:45

Very well voiced genuinely. !
miglior cialis generico cialis online holland cialis prezzo di mercato cialis prices cialis kaufen prix cialis once a da cialis en mexico precio buy cialis online cialis free trial cialis 5 mg
1398/03/26 14:14

You actually expressed this very well.
cialis generico cialis patentablauf in deutschland cialis cuantos mg hay cialis savings card cialis for sale in europa cialis with 2 days delivery generic low dose cialis cialis rckenschmerzen cialis kaufen wo tadalafil 5mg
1398/03/26 00:02

Position very well utilized.!
american pharmacy cialis cialis tadalafil cialis australia org tarif cialis france generic cialis cialis online nederland cialis cost cialis australian price sublingual cialis online cialis generic tadalafil buy
1398/03/25 09:58

You actually explained this perfectly.
cialis generico lilly female cialis no prescription legalidad de comprar cialis price cialis per pill cialis price in bangalore overnight cialis tadalafil buying cialis overnight rezeptfrei cialis apotheke cialis tablets cialis name brand cheap
1398/03/24 05:25

Really a lot of terrific data!
cialis 5 mg schweiz does cialis cause gout cialis arginine interactio comprar cialis 10 espa241a cialis rezeptfrei sterreich cialis price in bangalore cialis prices cialis 50 mg soft tab only best offers 100mg cialis cialis y deporte
1398/03/23 01:46

Very good forum posts. With thanks.
cialis online holland cialis daily reviews venta de cialis canada buying cialis on internet effetti del cialis cialis arginine interactio side effects of cialis 200 cialis coupon if a woman takes a mans cialis i recommend cialis generico
1398/03/20 00:59

You mentioned that wonderfully!
cialis 5mg viagra vs cialis vs levitra generic for cialis canadian cialis only now cialis for sale in us cialis cost cialis kaufen bankberweisung we recommend cialis info buy generic cialis generic cialis
1397/09/15 20:55

Thanks, Excellent stuff.
cialis soft tabs for sale buy cialis online generic cialis pro buy name brand cialis on line cialis 5 mg schweiz only now cialis for sale in us enter site 20 mg cialis cost buy cialis cheap 10 mg tadalafil generic wow look it cialis mexico
1397/09/15 01:22

Thanks a lot. I value it.
comprar cialis navarr cialis kamagra levitra cialis online napol low cost cialis 20mg cialis tablets cialis authentique suisse cialis dose 30mg the best choice cialis woman cialis 5mg where cheapest cialis
1397/09/14 09:01

You've made your point extremely nicely.!
cialis kamagra levitra cialis uk next day does cialis cause gout how to purchase cialis on line click here take cialis buy cialis where to buy cialis in ontario ou trouver cialis sur le net cialis online nederland 200 cialis coupon
1397/09/13 10:37

Excellent stuff. Thanks a lot.
acheter du cialis a geneve buying brand cialis online viagra vs cialis buy brand cialis cheap cilas enter site natural cialis cialis wir preise cialis dose 30mg acheter du cialis a geneve buy cialis cheap 10 mg
1397/09/12 22:54

Kudos. Terrific information!
walgreens price for cialis cialis farmacias guadalajara buying cialis overnight buy cialis online cheapest how does cialis work cialis great britain cialis 30 day sample link for you cialis price cialis super kamagra cialis preise schweiz
1397/09/12 10:05

You revealed that really well!
buying cialis overnight cialis 20 mg cut in half non 5 mg cialis generici estudios de cialis genricos cialis uk how do cialis pills work cialis 100mg suppliers cialis pills we choice cialis uk cialis authentique suisse
1397/09/11 22:21

Fine knowledge. Cheers!
brand cialis generic safe dosage for cialis tadalafil generic cialis lowest price cialis for sale in europa cialis rezeptfrei we choice cialis uk cialis 5 mg schweiz buy brand cialis cheap cialis generico
1397/09/11 09:26

You mentioned it well.
online prescriptions cialis cialis generisches kanada cialis uk order generic cialis online we use it 50 mg cialis dose cialis dosage recommendations click here to buy cialis discount cialis cialis generico in farmacia cialis 30 day sample
1397/09/10 09:15

You actually stated this very well.
cialis 20 mg cost cialis online nederland cialis online chinese cialis 50 mg online prescriptions cialis cialis uk cialis para que sirve cialis et insomni how does cialis work cheap cialis
1397/09/9 22:00

This is nicely put. !
low cost cialis 20mg generic cialis pro canadian cialis cialis in sconto cialis sicuro in linea enter site very cheap cialis purchasing cialis on the internet buy cialis online nz sublingual cialis online cialis kaufen
1397/09/8 23:01

You actually mentioned it wonderfully!
purchasing cialis on the internet cialis generico lilly wow cialis 20 cialis soft tabs for sale cialis tadalafil cialis dosage recommendations low dose cialis blood pressure we like it cialis soft gel we recommend cialis info cialis sale online
1397/09/8 11:42

Thank you. Numerous information.

cialis daily cialis for sale south africa american pharmacy cialis cialis generico en mexico free cialis cialis canada achat cialis en suisse buy cialis online cheapest cialis pills price each cialis for bph
1397/09/7 22:59

Thank you, Good information!
5 mg cialis coupon printable low cost cialis 20mg import cialis cialis 30 day sample purchasing cialis on the internet what is cialis acheter cialis kamagra prices for cialis 50mg generic cialis levitra we use it cialis online store
1397/09/7 11:01

Fine postings. Kudos.
ou acheter du cialis pas cher only best offers cialis use cialis pills in singapore effetti del cialis cialis rckenschmerzen when can i take another cialis cialis generique cialis daily reviews enter site natural cialis effetti del cialis
1397/07/1 15:24

Thank you, Valuable information!
canadian medications online canada online pharmacy canadian pharmaceuticals canadian pharmacy world canadian pharmacy uk delivery canadian rx canada medication prescriptions from canada without online pharmacies of canada buy viagra online usa
1397/06/28 11:05

Whoa a lot of valuable information!
cheap cialis cialis manufacturer coupon cialis canada on line precios cialis peru cialis 50 mg soft tab cialis dosage cialis dosage amounts cialis authentique suisse purchase once a day cialis low dose cialis blood pressure
1397/06/12 15:41

You actually suggested it really well!
import cialis we like it safe cheap cialis cialis y deporte cialis online deutschland low dose cialis blood pressure generic low dose cialis look here cialis order on line cialis rckenschmerzen buy cialis online nz cialis mit grapefruitsaft
1397/06/11 22:32

Awesome advice. Appreciate it.
buy original cialis tadalafil prices for cialis 50mg cialis generic availability cialis professional yohimbe tadalafil cialis kamagra levitra how to buy cialis online usa cialis cipla best buy cialis prezzo al pubblico
1397/05/23 09:49

Superb advice. Thanks!
how can i buy viagra online cheap online viagra how can i get viagra uk buy viagra online at buy viagra at buy viagra online with prescription how to order viagra online online pharmacy viagra how to get viagra prescription online sildenafil online pharmacy
1397/05/23 01:19

Nicely put, Kudos.
cialis generico generic cialis soft gels only best offers cialis use buy cheap cialis in uk cialis online deutschland safe dosage for cialis generic cialis with dapoxetine only now cialis 20 mg generico cialis mexico achat cialis en europe
1397/02/6 05:06

You actually expressed this perfectly!
online pharmacy viagra uk canadian viagra online where can you buy viagra online safely viagra usa pharmacy generic viagra online usa viagra dosage cheap viagra buying cheap viagra online buying viagra online pharmacy viagra uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو