وب هکس

"/> میکروبیولوژی 88 لاهیجان - مطالب خرداد 1390
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :
با توجه به گسترش روز افزون میکروسکوپها در شاخه‌های مختلف علوم پزشکی و صنعت هر روزه شاهد پیشرفتهای مختلف در صنعت میکروسکوپها می‌باشیم. این پیشرفتها شامل پیشرفت سیستم روزی طراحی اجزای مکانیکی ، پایداری استحکام و راحتی در استفاده از آنها می‌باشد. میکروسکوپهای نوری معمولی که در تحقیقات بیولوژیکی و پزشکی بکار می‌روند دو دسته می‌باشند. یک دسته دارای چشمه نوری مجزا از میکروسکوپ می‌باشند و دسته دوم میکروسکوپهایی می‌باشند که دارای چشمه نوری تعبیه شده در میکروسکوپ می‌باشند. میکروسکوپهای معمولی مدرن مورد استفاده از نوع دوم می‌باشد و تقریبا ساخت و استفاده نوع اول منسوخ شده است.

 
در میکروسکوپ های معکوس منبع نور از بالا به نمونه تابیده می شود و نمونه توسط عدسی های شیئی که در زیر نمونه قرار دارند برسی می شود.


"برای دانلود به ادامه مطلب بروید"


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/16
تعداد بازدید :
پی‌پت یکی از وسایل حجم سنجی مورد استفاده در آزمایشگاه زیست شناسی می‌باشد. پی‌پت لوله شیشه‌ای باریکی است که برای برداشتن حجمهای معینی از یک محلول بکار برده می‌شود. دقت پی‌پتهای معمولی حدود 0.1 میلی‌لیتر می‌باشد. ولی پی‌پتهای کوچکی که برای برداشتن حجمهای کم و دقیق استفاده می‌شود، دقت بیشتری دارند. پی‌پتها معمولا به دو صورت ساخته می‌شوند.
برای استفاده از پی‌پت در برداشتن محلولها ، پی‌پت باید کاملا شسته شده و با آب مقطر آب کشیده شود و آب آن کاملا خارج شود. قبل از وارد کردن پی‌پت به محلول مورد نظر اگر قطره آبی در نوک آن باقی مانده باشد، باید به بیرون فوت شود و نوک پی‌پت با دستمال کاغذی تمیز خشک گردد، تا محلولی که به درون آن کشیده می‌شود رقیق نشود.قبل از استفاده ، پی‌پت تا سه بار و هر بار با مقدار کمی از محلول مورد نظر شستشو داده می‌شود بطوری که محلول هر بار کاملا با تمام سطح داخل پی‌پت تماس پیدا کند. ساقه پی‌پت نباید بیش از حد لزوم درون محلول برده شود، همچنین باید دقت شود که نوک آن از سطح محلول بیرون نیاید. زیرا در این صورت ممکن است مقدار از محلول وارد دهان شده و در صورت سمی بودن یا سوزان بودن محلول باعث بروز ناراحتی گردد."برای دانلود به ادامه مطلب بروید"


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/16
تعداد بازدید :
برای پی بردن به اهمیت یادگیری نحوه صحیح کار با سمپلر لازم می دانم یک محاسبه ریاضی را دراینجا بیاورم .برای مثال یک سمپلر ثابت 50 میکرولیتر را در نظر بگیرید چنانچه شما در حین سمپلینگ به میزان 5 میکرولیتر خطا داشته باشید در واقع دچار 10% ایجاد خطا با سمپلر گشته اید(50/5 =10%) و همینطور اگر به اندازه 2.5 میکرولیتر خطا داشته باشید در حین کار با سمپلر در واقع دچار 5 % ایجاد خطا گشته اید( 50/2.5= 5%) . به عنوان مثالی دیگر یک سمپلر 10 میکرولیتر را در نظر بگیرید چنانچه شما اگر به اندازه 2 میکرولیتر خطا داشته باشید در واقع به اندازه 20 %دچار خطا گشته اید و حتی اگر به اندازه 1 میکرولیتر خطا داشته باشید در واقع به اندازه 10 % دچار خطا گشته اید . این دو مثال به وضوح اهمیت نحوه صحیح کار با سمپلر را نشان می دهد و همینطور می رساند که کالیبره بودن سمپلر ها و اگاه بودن از کالیبره بودن ان تا چه حد می تواند حیاتی و مهم باشد.


در کار با سمپلر نکات بسیار زیادی نهفته است که رعایت انها می تواند کاربر را تا حدود بسیار زیادی از صحت و درستی کارش مطمئن سازد.گذشته از دانستن نحوه کار با سمپلر برند سازنده سمپلر - و داشتن تجربه در کار با سمپلر مقدمتا مواردی هستند که می بایست مورد توجه قرار گیرند.

 

"برای دانلود به ادامه مطلب بروید"ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/16
تعداد بازدید :

اسم جنس بالاموثیا به افتخار پروفسور ویلیام بالاموث روی این انگل نهاده شده.بالاموثیا مندرلاریس یک آمیب آزادزی است که در محیط پیدا میشود.این آمیب یکی از علت های ایجاد وضعیت عصبی مرگباری بنام آنسفالیت گرانولوماتوز آمیبی ((GAE که یک عفونت وخیمی در مغز است میباشد.وقتی خاک حاوی انگل بالاموثیا در تماس با زخم و برش پوستی قرار میگیرد یا زمانی که گرد و خاک حاوی بالاموثیا طی نفس کشیدن وارد دهان شود بالاموثیا وارد بدن میشود سپس میتواند از طریق جریان خون وارد مغز شود و ایجاد  GAE کند.GAE یک عفونت خیلی کمیاب است که معمولا کشنده است.دانشمندان  CDC بالاموثیا مندرلاریس را ابتدا در سال 1986 در مغز میمون بوزینه کشف کردند که با تحقیق بیشتر در سال 1993 گونه های جدیدی از آن کشف شد.در جهان بیش از 200 علت از عفونت بالاموثیا تشخیص داده شده که بیش از 70 دلیل آن در آمریکا کشف شده است.بالاموثیا در گردوخاک و خاک بسیاری از قسمت های جهان پیدا میشود البته ممکن است بالاموثیا در آب هم زندگی کند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

شرح گونه: سنورابدیتیس الگانس نماتودی است که دارای بدنی لوله ای ونخی شکل بوده ودارای پوستی صاف وغیربندبند می باشد.

اندازه کرم کوچک بوده وتایک میلی مترمی رسد. این کرم دارای یک میکروارگانیسم چندسلولی است ودارای لوله گوارش, ماهیچه, سیستم عصبی, سیستم تولید مثل وپوست و... می باشد. البته بیشترین حجم بدن این کرم راسیستم تولید مثل آن اشغال کرده است .
ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

گونه های مختلف دارد:

۱-اورنیتونیسوس بورسا:(O.bursa ) به این جرب Tropical fowl mite می­گویند جرب مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری ماكیان می­نامند. در میزبانهای خود از جمله ماكیان، بوقلمون، غاز، كبوتر و سایر پرنده­ها خونخواری می كند و ضایعاتش بصورت ناراحتی در پرندگان، كاهش وزن و تخمگذاری آنمی و مرگ جلب توجه می­كند. (بعضی از بیماریهای پرندگان مثل نیوكاسل و پاستورلا و آبله را می­توانند منتقل كند) اورنیتونیسوس همیشه در بدن میزبان باقی می­مانند ولی درمانیسوس شبگرد است و همیشه روی میزبان نیست.

۲-اورنیتونیسوس سیلویاروم:( O.sylviarum)

 جرب ماكیان است كه به آن جرب ،جرب ماكیان شمال می­گویند Northern fowl mite جرب ماكیان در مناطق سردسیری است بیشتر در مرغهای تخمگذار به پرها می­چسبد خونخواری می­كند به شدت كم خونی ایجاد كرده باعث كاهش تخمگذاری می­شود كه حتی تا 50% گزارش شده است.

۳-اورنیتونیسوس باکوتی:( O.bacoti)

مخصوص جوندگان است (خرگوش و موش) مشكل مراكز پرورش حیوانات آزمایشگاهی است و انسان هم حمله می­كند و آزار و اذیت می­كند.وقتی پرنده در اثر كمخونی ناشی از درمانیسوس تلف می­شوند جرب غیر از پر در روی مجاری بینی و تنفسی و حنجره به تعداد زیادی وجود دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

این جرب در ماكیان اهمیت زیادی دارد و بنام Red mite معروف است. ماكیان، بوقلمون و پرندگان وحشی را آلوده  و از آنها خونخواری می­كند. اندازه آنها در حدود ۹ میلیمتر است .

پاهای این جرب بلند و در انتها به یک زوج چنگال و یک بادکش بالشتک مانند ( کارنکول ) ختم می شود. هیپوستوم در ضمائم دهانی به طور واضحی به طرف جلو کشیده شده و 2 شلیسر بلند و تیز از آن خارج می شود پالپها بزرگ و متشکل از 5 بند هستند. در سطح پشتی یک صفحه مستطیلی شکل مشاهده می گردد و در سطح شکمی یک صفحه بزرگ و مدور تناسلی شکمی و یک صفحه مخرجی مدور مثلثی مشاهده می شود. درمانیسوس گالینه در مرحله نوچه و بلوغ خونخواری می كنند و باعث آزار میزبان می­شوند و به علت خونخواری آنمی یا كم خونی ایجاد می­كنند. این جرب شب گز می­باشد و روزها در شكاف دیوار و لانه مخفی می­شوند بیشتر در مرغان بومی مطرح است به ندرت در مرغداریهای صنعتی دیده می­شود در حالی كه در كشور ما یك مسئله عام در مورد مرغان تخمگذار است این جرب به وسیله اشخاص یا كارگرهای آلوده منتقل می شوند. در عین حال پرنده­های وحشی آلودگی را به مرغداری می آورند مثل گنجشك . تماس مستقیم پرندگان نیز باعث آلودگی می­شود (پراكندگی این جرب جهانی است بسته به آب و هوای خاصی ندارد)

علائم در پرنده­ها : بی حالی ،بی رمقی ،كاهش تخمگذاری و مرگ به علت آنمی.

در انسان هم گزارشاتی از ضایعات وجود دارد اما خیلی شدید نیست بعد از اینكه مرغها را از سالن خارج می كنند تا 6ماه جرب می تواند بدون دسترسی به میزبان زندگی كند.جمعیت جربها در شرایط مناسب به شدت افزایش می یابد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

این جربها انگل فولیكول های مو و غدد سباسه(چربی)  انواع پستانداران از جمله انسان می­باشند گونه های خیلی متفاوت دارند بسته به نوع میزبان اسم گونه را تهیه كردند.خیلی مواقع میزبان آلوده است اما هیچ علامت بالینی واقعی ندارند مگر اینكه سیستم ایمنی بدن میزبان تضعیف شود و به شكل ندول­های جلدی ضایعات مشخص شود.جربهای بالغ چهار زوج پای خیلی کوتاه دارد که این پاهها به چنگالهای کند و کوچکی ختم می شود.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

سیر تکاملی این نماتد تا حدودی با سایر نماتد های این خانواده متفاوت است اگر گاو مسن در محیطی باشد که تخم آسکاریس باشد و آنرا بخورد بیماری اتفاق نمی‌افتد نوزادها در نسوج مختلف به حالت خفته در می‌آیند بنابراین در طبعیت نباید گاوهای بالای ۹ ماه آلوده باشند در زمان آبستنی و در روزهای آخر به علت تغییرات هورمونی ایمنی کم می‌شود انگل از نسوج خارج می‌شوند. چون انگل عمدتاً در روده زندگی می‌کند عوارض آن نیز در روده دیده می‌شود. نوزادها خفته بیدار می‌شوند یک تعداد وارد دستگاه گردش خون شده و به غدد پستانی می‌روند وقتی که گوساله به دنیا می‌آید از شیر مادر تغذیه می‌کند که عمدتاً از راه شیر آلوده می‌شوند بیماری ناشی از شیر است. حتی در گوساله‌ها ۲۳-٢١ روزه نیز آلودگی شدید می‌تواند اتفاق بیافتد چون در این مدت کرم بالغ تخم ریزی می‌کند دام مسن تر که می‌شود تخم دفع می‌کند. ممکن است تعدادی نوزاد به ریه رفته ذات ریه کرمی ایجاد کنند. آلودگی جنینی هم وجود دارد  از طریق جفت آلوده می‌شود ولی راه غالب شیر است.

بیماری زایی: در ایران فقط در گاوداری‌ها و گاومیش داری‌هایی که شرایط بهداشتی بدی دارند آلودگی هست در گاوداری‌های صنعتی آلودگی را نداریم انگل از روده تغذیه می‌کند علائم آن کاهش وزن، بی‌اشتهایی و لاغری و وجود چربی در مدفوع است. (نئوآسکاریس ویتولورم) اسهال گلی رنگ بوده  و بوی کلروفرم می‌دهد و آلودگی با اسهال کلی فرمی همرا است.کرم‌های روده کلفت از نظر تشخیص بزرگ هستند به جز اسکرجابنیا که mm۶-۵ است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

تعیین زنده بودن پروتواسکولکس های کیست هیداتیک در مطالعات Invitro  و Invivo  و همچنین در مطالعات تجربی داروها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطالعه از دو رنگ آمیزی ائوزین و تریپان بلو در تعیین زنده بودن پروتواسکولکس های کیست هیداتیک بارور استفاده گردید که هدف از این بررسی مقایسه بین این دو رنگ آمیزی در تعیین زنده بودن پروتواسکولکس ها بود. در مجموع 206 کیست هیداتیک گاو و گوسفند با این دو رنگ آمیزی مورد بررسی قرار گرفتند.نتایج این بررسی با آزمون آماری ANOVA مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. میانگین تعیین زنده بودن در کیست هیداتیک کبد گوسفندی ( 3±94 درصد) درکیست هیداتیک  ریه گوسفندی ( 4±85 درصد) که بالاتر از کیست هیداتیک کبد گاوی ( 3±79 درصد) و کیست هیداتیک ریه گاوی ( 5±67 درصد) بود. از نظر آماری هیچگونه اختلاف معنی داری در مقایسه این دو رنگ آمیزی در تعیین زنده ماندن پروتواسکولکس های کیست هیداتیک کبد و ریه گوسفند و گاو مشاهده نشد و نتایج حاصل از این رنگ آمیزی تقریباً مشابه بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :
تیلریا انگل تك یاخته أی اجباری داخل سلولی تمام خانواده گاوهای وحشی و اهلی (  Bovidae ) در جهان میباشد. و بعضی از گونه ها نشخواركنندگان كوچك را نیز مبتلا می نماید. بوسیله كنه های خانواده Ixodidae  منتقل میشوند و دارای زندگی پیچیده ای در مهره داران و بی مهره ها میباشند. شش گونه تیلریا گاو را آلوده میكند كه دو تا از آنها بیماری زایی بیشتری دارند : اولی بنامT. parva  كه بیماری East coast fever  , Corridor disease , Zimbabwean theileriosis  را ایجاد و دومی       T. annulata باعث بیماری Tropical theileriosis میشود.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :
شرح بیماری علایم‌ شایع‌ علل‌ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر پیشگیری‌ عواقب مورد انتظار عوارض‌ احتمالی‌ درمان‌ اصول‌ كلی‌ داروها فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری رژیم‌ غذایی‌ درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟ شرح بیماری پنومونی‌ پنوموسیستیس‌ كارینی‌ التهاب‌ ریه‌ها ناشی‌ از یك‌ تك‌ یاخته‌ (یك‌ موجود میكروسكوپی‌ تك‌ سلولی‌). این‌ تك‌ یاخته‌ موجودی‌ فرصت‌طلب‌ است‌ كه‌ در شرایط‌ طبیعی‌، بدن‌ مانع‌ تهاجم‌ آن‌ می‌گردد ولی‌ در شرایط‌ ضعف‌ یا نارسایی‌ ایمنی‌ مثلاً در جریان‌ بیماری‌ ایدز، هوجكین‌ و سایر بیماری‌های‌ تضعیف‌ كننده‌ دستگاه‌ ایمنی‌ به‌ بدن‌ تهاجم‌ كرده‌ و عفونت‌ ایجاد می‌كنند.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

تریکوموناس فتوس انگل گاو است ولی در اسب، خوک و آهو نیز دیده می­شود ولی بیماریزایی آن تنها در خانواده گاوها ظاهر می­شود و با نام تریکومونیازیس گاوی شناخته می­شود.بیماری در سراسر جهان وجود دارد و یک بیماری مقاربتی با اهمیت اقتصادی بسیار زیاد که منجر به سقط جنین می شود و بخصوص در گله­های شیری حائز اهمیت فوق­العاده است هرچند که تاکنون نتوانسته­اند انگل را در ایران جدا کنند، ولی در وجود بیماری در کشور ظاهراً شکی باقی نمانده است. از مهمترین راههای کنترل این بیماری انجام تلقیح مصنوعی برای بارور کردن گاوهای ماده است که با استفاده از همین روش اکثر کشورهای پیشرفته موفق به کنترل و پایین آوردن میزان شیوع بیماری شده­اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

عامل بیماری دورین ( Dourine)در اسب است. این بیماری را سیفلیس اسب نیز می­نامند سیر تکاملی انگل مستقیم است و بیماری محدود به دستگاه تناسلی است و تنها از طریق جفتگیری منتقل می­شود علائم بیماری در استانهای خوزستان، کرمانشاه و لرستان دیده شده و اعتقاد دامیزشکان بر این است که حتماً بیماری در ایران وجود دارد، ولی تابحال انگل تنها یک مورد در خوزستان (1346) در  ترشحات تناسلی اسب دیده شده و در سایر نقاط آزمایشهای میکروسکوپی بی­نتیجه بوده است. علائم درمانگاهی در سه مرحله ممکنست بروز نماید:

1- تورم و ادم لبه­های فرج، ترشح مواد موکوسی از فرج که کم­کم چرکی می­شود در اوایل این مرحله تب شدیدی وجود دارد که بتدریج مواج شده و سپس فروکش می­کند.

2- ایجاد لکه­های پوستی کهیرمانند که کم­کم متورم و برجسته می­شود و دچار موریختگی می­گردد: این لکه­ها کاملاً گرد و به قطر 5 سانتی متراست، لاغری پیشروند، تداوم می­یابد.

3- لرزش عضلانی، علائم عصبی، فلج که از قسمت خلفی شروع شده و دام پس از زمین گیری تلف می­شود. تلفات در این بیماری بسیار بالاست.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12
تعداد بازدید :

تریپانوزوما تیلری: Trypanosoma theileri

تک یاخته بسیار بزرگ با کینتوپلاست خلفی است. در  گاو و گاومیش انگل خون محیطی و غیر بیماریزاست. ناقل آن مگسهای خونخوارمی باشند.

تریپانوزوما ملوفاژیوم: Trypanosoma melophagium

شباهت زیادی به T.theileri دارد. میزبان نهایی گوسفند است و میزبان ناقل آن مگس ملوفاژیوم اوویس(Melophagus ovinus) این تک یاخته نیز غیر بیماریزاست.

تریپانوزوما لویسی:Trypanosoma lewisi

انگل موش و بعضی جوندگان دیگر است و ناقل آن کک­های گزنوپسیلا و نوزوپسیلوس می­باشند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1390/03/12


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو