وب هکس

"/> میکروبیولوژی 88 لاهیجان - مطالب دی 1391
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            آپدیت روزانه nod32
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


به یاد ورودی های 88 لاهیجان ♥

مدیر وبلاگ : مصطفی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به این وب چیه؟


تعداد بازدید :
نگرانی‌ها راجع به رشد روزافزون مقاومت عامل بیماری سل، با شناسایی گونه‌ای کاملاً درمان‌ناپذیر از آن توسط پزشکان هندی، دوباره رو به فزونی گذاشته است.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (15 ژانویه / 25 دی)، هرچند که گزارش‌های منتشرشده می‌گویند آنچه پیدا شده، "نوعی جدیدی از بیماری سل است، اما پژوهشگران بر این باورند که در واقع این بیماری، خود دوباره پیشرفت کرده و برخلاف انتظارات، هیچ چیزی از بار نگرانی‌های دیرپای پزشکان نکاسته است.
این کشف اخیر، هند را بعد از ایتالیا (در سال 2007) و ایران (2009)، در ردیف کشورهایی قرار داده است که تاکنون خبر از وجود مبتلایان به این بیماری داده‌اند، اما دانسته‌های فعلی ما از این بیماری که به "سل کاملاً درمان‌ناپذیر" (TDR-TB) شهرت یافته، فوق‌العاده کم است و به‌همین‌واسطه آمارهای رسمی، برآورد صحیحی از میزان شیوع آن به دست نمی‌دهد.
به‌گفته جیووانی میگلیوری (Giovanni Migliori)، سرپرست مرکز سل و بیماری‌های ریوی، وابسته به سازمان بهداشت جهانی (WHO)، TDR-TB، نسخه‌ای مرگبار از انواع شدیداً مقاوم سل به شمار می‌رود که طی ده سال گذشته شیوع چشمگیری پیدا کرده‌اند.
از دهه 1960 میلادی، استفاده از دو دارو به نام‌های ایزونیازید و ریفامپیسین، روش معمول درمان سل به‌شمار می‌رفته است. هرچند که دوره‌هایی از مقاومت‌های موقتی تا پیش از دهه 90 میلادی در این بیماری به چشم می‌خورد، اما بعد از آن بود که مقاومت سل نسبت به چندین نوع دارو، به‌شکل چشمگیری افزایش پیدا کرد تا جایی‌که پزشک‌ها در سال 2006، این بیماری را به "سل به‌شدت مقاوم در برابر دارو" (XDR-TB) تغییر نام دادند.
براساس اطلاعات WHO، XDR-TB در دست‌کم 58 کشور دنیا شایع است و سالیانه 25 هزار انسان به آن مبتلا می‌شوند.
کارول ماتنیک (Carole Matnick)، اپیدمولوژیست دانشکده پزشکی هاروارد در شهر بوستون ماساچوست نیز قبول دارد که TDR-TB، چیز جدیدی نیست و در ادامه پیشینه XDR-TB جای می‌گیرد. او می‌گوید: "وقتی XDR-TB را نام‌گذاری کردند، در واقع این بیماری وجود داشت، اما چندانی توجهی به آن نمی‌شد. اصلاً در مجموع آنقدرها توجهی به بیماری سل نمی‌شود."
بخشی از رشد مقاومت این بیماری را باید ناشی از عواقب درمان بیمارانی دانست که به ایدز هم مبتلا بوده‌اند که براساس آمار WHO، مشمول حال حدود 13 درصد از کل مبتلایان به سل می‌شود. با این همه، مهم‌ترین معضل موجود، از نحوه مدیریت این بیماری آب می‌خورد. هرچند WHO، سل را به عنوان "بیماری محصول فقر" می‌شناسد، بهتر است انواع مقاوم آن را، بیماری‌های محصول فقر مدیریتی بخوانیم.
براساس گزارش این سازمان در سال 2011، کمتر از پنج درصد مبتلایان جدید، یا بیمارانی که در گذشته درمان شده بودند، آزمایش‌های مربوط به مقاومت در برابر دارو را گذرانده‌اند و تنها 16 درصد از بیمارانِ مبتلا به انواع پیشرفته سل، مورد معالجات مناسب قرار می‌گیرند. میگلیوری می‌گوید: "این نمونه‌ها، حاکی از سوء تدبیر است. رشد مقاومت بیماری، علت انسانی دارد و ناشی از به کار بستن روش‌ها و همچنین اعمال دوره‌های نادرست زمانی برای درمان بیماری و تجویز رژیم غلط غذایی است."
در مدیریت بیماری سل، مؤلفه‌های زیادی را می‌توان تعیین‌کننده امکان درمان، یا رشد مقاومت این بیماری دانست. به کار بستن داروهای نابه‌جا، یا سوء مدیریت هم بدین‌‌معناست که یک بیمار، چرخه کامل درمان را طی نکند یا داروهای صحیح در اختیار پزشک قرار نگیرد و یا بیمارانی که سطح مقاومت سل‌شان هنوز معلوم نشده است، از طریق روش‌های نامناسب مورد درمان قرار بگیرند.
قسمتی از مشکلات هم مربوط به آزمایش سل می‌شود. روش پیشنهادی WHO، آزمایش خلط سینه است که بالغ بر یکصدسال پیش به‌عنوان روش استاندارد تشخیص سل قلمداد شد. هرچند که روش کم‌خرجی به شمار می‌رود، اما سابقه خوبی در تشخیص درست بیماری در بسیاری از مبتلایان ندارد و هیچ اطلاعاتی را هم مربوط به امکان درمانش از طریق فلان دارو به دست نمی‌دهد. به علاوه تا اعلام نتیجه آزمایش ممکن است هفته‌ها بگذرد و چنین بازه‌ای، به حد کافی برای مصرف احتمالی داروهای نابه‌جا، یا سرایت بیماری به دیگران طولانی است. با این همه در سال 2010 بود که WHO، با یک آزمایش سریع و بی‌‌دخالت عوامل انسانی، موسوم به Xpert موافقت کرد. در این روش، می‌توان به سطح مقاومت بیماری در برابر داروی اولیه ریفامپیسین هم پی برد. تا ماه ژوئیه 2011، 26 کشور از این روش استفاده کرده‌اند و 145 کشور دیگر نیز واجد شرایط دریافت کیت‌های آزمایشی با قیمتی ارزان‌تر شدند.
به‌گفته میتنیک، با توجه به این که داروهای اولیه‌ای که برای درمان سل تجویز می‌شود، حدود نیم‌قرن است که تغییر چندانی نکرده‌اند، چندان هم نباید از ظهور گونه‌های مقاوم سل تعجب کرد. او می‌گوید: "اگر استفاده از یک داروی مشابه را برای مدتی طولانی ادامه دهید، مقاومت بیماری، دیگر اجتناب‌ناپذیر می‌شود." سل، بعد از ایدز، دومین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی در دنیاست، اما به رغم تأثیر واضح آن بر توسعه بهداشتی و اقتصادی بشر، هنوز در ردیف اولویت‌های نخست صنعت داروسازی قرار نگرفته است. ‌
ریچارد چیسون (Richard Chaisson)، مدیر مرکز پژوهش‌های سل دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جان هاپکینز، می‌گوید: "چندین دهه است که صنعت داروسازی علاقه چندانی به بیماری سل نشان نمی‌دهد. این صنعت برای خودش نتیجه گرفته که این بیماری، بازار چندان خوبی ندارد و سودی هم عایدشان نمی‌کند"، اما به‌گفته چیسون، با روند رو به رشد مشارکت‌ بخش خصوصی و مؤسسات مردم‌نهاد با پروژه‌های پژوهشی مربوط به سل، صنعت داروسازی هم رشد چشمگیری نسبت به ده سال پیش داشته است.
بر اساس گزارش رادیو زمانه به نقل از نیچر، تا سال 2011، ده داروی جدید یا اصلاح‌شده سل، در معرض آزمایشات بالینی قرار گرفت که تمامی‌شان استعداد کاهش دوره درمان بیماری، یا بهینه‌سازی روش‌های مبارزه با انواع مقاوم آن را دارند. بعضی مطالعات هم در مراحل پایانی خود به سر می‌برند که از آن جمله می‌توان به فاز سوم آزمایش‌ روی سگ‌ها اشاره کرد که در آن‌ها تلاش می‌شود به کمک داروی آنتی‌بیوتیک موکسی‌فلوکساسین، دوره درمان سل، از شش ماه به دوماه کاهش یابد. داروهای تیبوتک و نووراتیس نیز باهدف تولید داروهایی به‌منظور درمان انواع مقاوم سل، در فاز دوم آزمایش‌های خود هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24
تعداد بازدید :
تولد سه میمون در تحقیقات سلولهای بنیادی به خبرسازترین موضوع روز در مهندسی ژنتیک مبدل شده است .

به گزارش آژانس خبری دامپزشکان ایران زمین در این مطالعه دانشمندان از سلولهای بنیادی که در مراحل اولیه بودند بهره برداری نمودند .
این محققین سلولهای فوق را طی مراحلی با یکدیگر مخلوط نمودند و نتایج این تلاشها را در رحم یک میمون ، به مدت شش ماه انکوبه کردند .وضعیت جسمی هر سه میمون عادی بوده و سالم میباشند .
در این مطالعه از سلولهای بنیادی موشها بهره برداری شده است . تصور محققین بر آن است که این دسته از سلولهای بنیادی از فرآیند مشخصی در رشد تبعیت می کنند که در پستانداران عالی و انسانها یکسان است.
امروز دانشمندان پنجره ایی جدید را در این فصل علمی گشودند . فصلی که حداقل تا بیش از ده سال آینده دور از دسترس به نظر می آمد . در مرحله بعدی محققین در تلاشند تا سلولهای بنیادی انسانی را به ارگانهای زنده وارد نمایند . نتایج کامل این موفقیت در مجله Cell منتشر شده است .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24
تعداد بازدید :
محققان در دانشگاه کالیفرنیا با هماهنگ سازی ساعت بیولوژیکی میلیونها باکتری موفق شده اند تابلوی نئونی کوچک و زنده ای ابداع کنند که خاموش و روشن می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، باکتری های به کار گرفته شده در این پروژه پیکسلهای زنده ای را به وجود آورده اند که مانند یک نشانه نئونی واقعی خاموش و روشن می شوند. محققان تا کنون با کمک این باکتری ها توانسته اند 13 هزار پیکسل زنده به وجود آورند که در آن 60 میلیون باکتری در حال درخشیدن هستند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا این پیکسل ها را به واسطه هماهنگ سازی ساعت بیولوژیکی و اتصال دادن پروتئینهای فلورسنس به باکتریهای یک کلونی، مجموعه ای از باکتری های درخشان را به دست آوردند که به صورت هماهنگ روشن و خاموش می شوند.
محققان برای وادار کردن باکتری ها به هماهنگ شدن با یکدیگر میان آنها ارتباط شیمیایی برقرار کردند و سپس کل کلونی گازهایی از خود ایجاد کرد که با کمک آن می توانست با دیگر کلونی های باکتری ارتباط برقرار کند. نتیجه این کار ایجاد نشانه ای چشمک زن از باکتری ها با نوری ضعیف بود اما محققان به اندازه ای بر روی باکتری ها کنترل داشتند که توانستند با استفاده از آن لوگوی شبه نئونی دانشگاه را ایجاد کنند.
بر اساس گزارش تلگراف، دانشمندان احتمال استفاده از این باکتریهای درخشان را به عنوان حسگر مواد سمی بسیار بالاتر از استفاده آنها در شرکتهای تبلیغاتی می دانند زیرا کارایی این باکتری ها نسبت به حسگرهای الکترونیکی بسیار بیشتر به نظر می آید.
 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24
تعداد بازدید :
رئیس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه 50 نوع محصول تراریخت بدون نظارت و کنترل و به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، گفت: این محصولات بدون نمونه گیری و از مجاری غیر قانونی وارد کشور می شوند.

محمدجواد محمدی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، به اقدامات شورای ایمنی زیستی در این زمینه اشاره کرد و افزود: شورای ایمنی زیستی با برگزاری جلسات منظم توانست چندین آیین نامه مورد نیاز را تهیه و مصوب کند.
رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در این آیین نامه ها تکالیف دستگاه های مختلف چون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنایع، موسسه استاندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات و سازمان حفظ نباتات در زمینه تولید، صادرات و واردات محصولات تراریخته تعیین شده است.  
وی بزرگترین چالش های موجود در زمینه واردات محصولات تراریخته را "قاچاق" دانست و خاطر نشان کرد: بخش عمده ای از محصولات تراریخته که وارد کشور می شوند واردات محسوب نمی شوند، بلکه "قاچاق" اند. لذا مبارزه جدی با پدیده شوم قاچاق در این حوزه باید در دستور کار قرار گیرد.
محمدی زاده قاچاق محصولات تراریخته را تهدید ژنتیکی برای کشور دانست و ادامه داد: کالاهای وارداتی برای ورود به کشور باید مجوزهای لازم را داشته باشند و در صورت نیاز دستگاه های نظارتی با نمونه گیری بر نحوه واردات و توزیع آن در بازارهای داخلی نظارت و کنترل می کنند ولی متاسفانه در حوزه واردات محصولات تراریخته بدون نظارت و کنترل از مجاری غیر رسمی وارد کشور می شود.
  وی اظهار داشت: لازم است دستگاه های مسئول بر روند ورود این محصولات نظارت داشته باشند.
  رئیس سازمان محیط زیست یکی از چالش های موجود در این زمینه را نبود آیین نامه های اجرایی ذکر کرد و ادامه داد: در این زمینه الزامات قانونی برای دستگاه های مسئول چون وزارتخانه های بهداشت، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی مشخص نبود که شورای ایمنی زیستی موفق شد آیین نامه هایی را در این زمینه مصوب کند.
  وی با تاکید بر اینکه این آیین نامه تکالیف قانونی هر یک از دستگاه های مرتبط را تعیین کرده است، خاطر نشان کرد: با تصویب این آیین نامه در واردات این محصولات انضباط لازم اعمال می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، گیاهان و موجودات تراریخته در کل به گیاهان و موجوداتی که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده‌اند، اطلاق می‌شود. این دستکاری یا دست ورزی ژنتیکی با هدف اصلاح ژنتیکی در یک محصول یا موجود صورت می گیرد. به عنوان مثال در ایران اولین محصول کشاورزی تراریخته رقمی از برنج است که با اصلاح ژنتیکی در برابر کرم ساقه خوار برنج Chilo suppressalis مقاوم شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24
تعداد بازدید :
تیمی بین المللی از محققان اعلام کردند می توان مورچه ها را به گونه ای برنامه ریزی کرد که به ابرسربازهایی با سرهایی بزرگ تبدیل شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تمامی کلونی های مورچه ها از حشراتی در مشاغل مختلف از جمله سربازها و کارگرها تشکیل شده است. محققان دانشگاه مک گیل با ایجاد تغییراتی در لارو مورچه ها راهی را برای تبدیل مورچه ها در دوران لاروی به ابرسربازانی جنگجو ارائه کردند.
محققان بر این باورند که کشف جدید نشان می دهد بسیاری از ویژگی های گونه های زیستی مختلف از قابلیت رمزگشایی برخوردارند، راهکاری که می تواند مطالعه بر روی روند تکامل جانداران را تسهیل کند. در این مطالعه محققان لارو مورچه ها را در دوره ای تعیین شده از رشد تحت تاثیر هورمونی قرار داده و آنها را به مورچه هایی ابرسرباز و بزرگ تبدیل کردند.
دانشمندان توانستند این آزمایش را در دو گونه مختلف از مورچه ها که کلونی آنها به صورت طبیعی از صنف ابرسرباز برخوردار نیست، با موفقیت اجرا کنند. محققان در این آزمایش بر روی مورچه های "فیدُل"، گروهی بزرگ از مورچه ها متشکل از هزار گونه مرتبط، مطالعه کردند که در میان آنها تنها هشت گونه دارای صنف ابرسرباز بودند، در این صنف سربازها مسیرهای ورودی لانه را با کمک سرهای بزرگشان مسدود کرده و از ورود مهاجمان جلوگیری می کنند.
ایده تلاش برای برنامه ریزی مورچه های درحال رشد برای ساخت این ابرسربازها زمانی مطرح شد که محققان دریافتند گونه رایج دیگری از مورچه های فیدل که در کلونی خود از ابرسربازها برخوردار نیستند، به شکلی عجیب از سرهای بسیار بزرگی برخوردارند.
این مورچه های تغییر یافته شباهت زیادی به ابرسربازها در گونه هایی خاص از مورچه ها داشتند از این رو دانشمندان تصمیم گرفتند تا عامل تبدیل این مورچه های سرباز معمولی به ابرسربازها را دریابند. به گفته محققان زمانی که ملکه مورچه تخم گذاری می کند، هر یک از آنها متناسب با محیطی که در آن رشد می کنند، حرارت و مواد غذایی که دریافت می کنند ویژه کاری خاص رشد می کنند، کارگر یا سرباز اما کلید تبدیل شدن به یک ابرسرباز به ماده شیمیایی خاصی بستگی دارد که به هورمون کودکی شهرت دارد.
بر اساس گزارش بی بی سی، از این رو محققان دریافتند در صورتی که این هورمون در زمانی مناسب به لارو مورچه ها برسد آنها را به ابرسربازها تبدیل خواهد کرد.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : هورمونی که مورچه ها را جنگجو می کند،
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24
تعداد بازدید :
محققان موفق به ابداع حساسترین ابزار شنیداری در جهان شده اند، ابزاری با ابعاد 60 نانومتر که می تواند به صدای سلولها و باکتری ها گوش فرا دهد.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (16ژانویه/ 26دی(، دیگر باید میکروفنها را فراموش کرد زیرا اکنون دوران نانوفنها فرا رسیده است! کره ای طلایی با ابعادی 60 نانومتری که عنوان حساس ترین ابزار شنیداری که تا کنون در جهان ابداع شده را به خود اختصاص داده است، این نانوفن می تواند مسیر ثبت صدای باکتری ها و دیگر ارگانیزمهای تک سلولی را هموار سازد.
 
به نوشته مهر، محققان دانشگاه مونیخ این ابزار را به واسطه معلق ساختن نانوذرات طلا در یک قطره آب ابداع کرده اند. محققان یکی از نانوذرات را در یک پرتو لیزری به دام انداخته و سپس پالسهای لیزری قوی را از منبعی دیگر و با فاصله چند میکرومتری به آن تاباندند. این پالسها نانوذره را داغ کرده و آب اطراف آن را پراکنده ساخته و در نهایت موفق به ایجاد امواج فشار یا صوت شده است.سپس این تک نانوذره به دام افتاده درون پرتو لیزری آغاز به نوسان می کند، درست مانند اینکه در حال واکنش نشان دادن به امواج صوتی است. محققان به منظور اطمینان از اینکه ذره تحت تاثیر امواج صوتی نوسان می کند فرکانس امواج ایجاد شده را تغییر داده و مشاهده کردند حرکات ذره متناسب با تغییرات فرکانس و جهت حرکت آن همراستا با جهت امواج صوتی است.
 
 
بر اساس گزارش نیوساینتیست، این ذره کوچک می تواند صداهایی به کوچکی منفی 60 دسیبل را احساس کند، صدایی یک میلیونیوم طیف صدای قابل ردیابی توسط گوش انسان، از این رو این نانوذره طلایی حساسترین ابزاری است که تا کنون برای ردیابی امواج صوتی ابداع شده است. این تکنیک روزی می تواند امکان شنیدن صدای کوچکترین ساختارهای زنده طبیعت از قبیل سلولها و ویروسها را فراهم آورد تا به این شکل اطلاعات بیشتری درباره ویژگی های مکانیکی سلولها و چگونگی تغییر آنها تحت تاثیر بیماری ها به دست آید.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : صدای سلولها و باکتریها شنیده می شود؟!،
لینک های مرتبط :
          
1391/10/24

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار
Online User

چتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین

Google Pagerank, SEO tools
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic